Yükleniyor

Drone Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar | Gökyüzündeyiz - Havadan Görüntüleme - Havadan Çekim

Drone Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Biz de bu blogumuzda drone kullanırken meydana gelecek sorunları ve tehlikeleri önlemek amacıyla drone kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli hususları ele aldık.

1. Drone Sınırlarınızı Öğrenin

 Drone sahipleri cihaz sınırlarını öğrenmeli ve elindeki cihazla neler yapabileceğini bilmelidir. Drone maksimum hızı,iniş kalkış hızı, rüzgarın şiddetinde sabit kalamayacağı gibi önemli hususları atlamamalıdır. Ayrıca kış ayı geldiğinde drone kullanımını çok önermiyoruz çünkü sıcaklık düştüğünde bazı modellerin uçuşlarının riski artmaktadır.

2. Yasal Yönetmelikler Hakkında Bilgi Sahibi Olmalısınız

 Dünya genelinde drone uçuşlarını kısıtlayan yasal yönetmelikler resmi olarak bazı ülkelerde olsa da Türkiye'de şu  an bir sınırlama söz konusu değildir. Fakat bu her yerde uçuş yapabileceğimiz anlamına gelmiyor. Askeri bölgeler, devlete ait kurum ve kuruluşlar güvenlik güçlerine ait yerler ve hava alanına 2 km yakında uçuş yapılması kesinlikle yasaktır. Bu yüzden uçuş öncesinde bölgeyi iyi tanıyın ve yasak olacak bu yerlerde kesinlikle uçuş yapmayın.

3. Pil Kapasitesini Kontrol Edin

 Uçuş öncesinde drone şarjının tam olduğundan emin olun. Herhangi bir darbe, şişlik ve deformasyon olup olmadığına dikkat edin. Eğer bu gibi etmenlerden şüpheleniyorsanız üretici veya teknik servisle iletişime geçin. Birçok drone üreticisi enerji seviyesini görebileceğiniz üzerinde led ışıklı bölüm olan piller üretmekte. Bunu mutlaka kontrol edin. Uçuş öncesi cihazın istediğiniz konuma gönderme ve havada kalma süresini hesaplayın. 20 dakikalık uçuş süresi olması 20 dakika kesintisiz uçacağı anlamına gelmez. Rüzgarın şartına, manevraların tükettiği enerjiye göre havada kalma süresi değişebilir.

4. Cihazı Fiziksel Olarak Kontrol Edin

Uçuşunuzu gerçekleştirmeden önce hasar gören parçaların ve cihazda gevşek bölüm olup olmadığını kontrol edin. Aksi halde uçuş esnasında pervanelerin çıkması cihazın düşmesine sebep olacaktır. Kontrol etmeniz gereken parçalar bunlarla kalmıyor. Cihazınızın pil takımını ve gimbal bölümü de kontrol etmeniz gereken önemli parçalardandır. Pilin yuvasına tam takılı olup olmadığına ve gimbal hareketini önleyecek herhangi bir durum olup olmadığına bakmanızda fayda var. Eğer bu faktörlerden emin değilseniz teknik servis ile görüşmenizi öneririz.

5. Mobil Cihaz Edinin 

 Ayarları, uçuş özelliklerini ve kamera görüntüsünü izleyeceğiniz LCD görevi görecek olan mobil cihaz edinmeniz şart. Elinizde olan akıllı telefon veya tabletinize üreticini kontrol uygulamsını yükleyerek cihazınızla aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

6. Yazılım Güncelliğinden Emin Olun

 Cihaz yazılımın güncel olması tüm sistemi etkiler. Yazılımın güncel olması uçuş performansının kalitesini arttırır. Güncellenen özelliklerle uçuşa yasak olan bölgeler vs. bilgilere bu sayede ulaşmanız mümkün.

7. Kalkış Ve İniş İçin Güvenli Alanı Belirleyin 

 Cihazın kalkış ve inişine göre güvenli bir alan belirlemelisiniz. Aksi halde çevrenizdeki objelere çarparak ciddi hasarlar almasına sebep olabilirsiniz. Pilotajınız ne kadar iyi olursa olsun kalkış ve iniş yapacağınız alanın genişliğine dikkat edin ve objelerin bulunduğu alanlarda uçuş yapmamaya çalışın.

8. Hava Koşullarını Takip Edin

 Türbülans sözü ve o anların ne kadar tehlikeli olduğunu duymuşsunuzdur. Hava şartları uçuşunuzu engelleyen önemli faktörlerdendir. Hava şartlarının aşırı sıcak veya aşırı soğuk olduğu zamanlarda sağlıklı bir uçuş yapmanz mümkün değildir. Örneğin çok sıcak bir havada uçuş yapmak batarya ve devrelerin aşırı ısınması nedeniyle cihazınızı patlatabilir. bu nedenle hava şartlarına dikkat etmeniz çok önemlidir.

9. Eve Dönüş Özelliğini Kullanmadan Önce Konumun Belirlenip Belirlenmediğini Kontrol Edin

 Acil durumlarda cihazı konumuna göre kendimize geri getirebiliriz. Fakat her zaman bu uygun olmayabilir. Bu tür durumlarda cihazın eve dönüş özelliğini kullanma ihtiyacı duyabiliriz. Bu özelliğin çalışması için uçuş öncesinde GPS üzerinden konumu belirlemeliyiz. Aksi halde eve dönüş tuşuna bastığımızda önceki belirlenen konuma vaya başka bir konuma gidebilir. Zaten uygulama üzerinden eve dönüş konumu belirlendiğinde sesli ve yazılı bilgi size aktarılıyor.

10. Alçak İrtifa Testleri Yapın

Cihazınızın tüm kontrollerini yaptıysanız muhtemelen uçuşa hazır hale gelmiş demektir. Fakat cihazı kaldırdıktan sonra hemen yüksek irtifalara çıkmadan alçak uçuşlar yapmalısınız. Toystic hareketlerinin cihaz üzerindeki tepkimelerini uçuş esnasında bir sorun yaratıp yaratmadığını kontrol edin. Aksi halde arıza ve kontrol kaybında kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz. Kontrolü elden bırakmayın. Sorunsuz uçuşlar diliyoruz.:)