Yükleniyor

İyi Bir Dış Mekan Çekimi Nasıl Olmalıdır? | Gökyüzündeyiz - Havadan Görüntüleme - Havadan Çekim

İyi Bir Dış Mekan Çekimi Nasıl Olmalıdır?

Dış Mekan Çekimleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Dış mekan çekimlerinize başlamadan önce projeye göre hazırlık sürecine girmeniz başlayacağınız işi planlı hale getirecektir. Hazırlık süreciniz çekimlerin gerçekleştirilecek olan ortama ve konusuna göre farklılık gösterecektir. Dış mekan çekimleri konunun geniş bir alanını kapsamaktadır.Dış mekanda gerçekleştirilecek olan röportajlara, mimari tasarımlardan, timelapse çekimlerine kadar açık alanlarda yapılacak olan birçok çekimleri kapsamaktadır.

Dış mekan çekimlerinin kaliteli olması amacıyla çekimlerinin gerçekleştirilecek olan yerinin önceden araştırılması ve hakkında bilginizin olması gerekmektedir. Sokak röportajları vs. çekimler konusunda ekipmanların ve hava şartlarının uygun olması yeterliyken mimari çekimlerde ciddi bir hazırlık gerekmektedir. Dış mekan çekimlerinde en önemli unsur hava şartlarıdır. Havanın açık olduğu bir günde gerçekleştirilecek olan çekimlerde muhteşem görüntüler yakalamanız mümkünken, yağışlı havalarda yapılacak olan çekimlerde işiniz zorlaşacaktır. Bu nedenle yağışlı bir havada timelapse çekimler talep edilir.

Çekimi gerçekleştirecek olan ekip projenin içeriği, hava koşulları, lokasyon, mekan gibi unsurları göz önünde bulundurmalı ve çekim için en uygun ekipmanları temin etmelidir. Gece çekimlerinin gerçekleştirildiği bir durumda ışık kurulumu yapılarak çekimlere devam edilir. Ayrıca son tekolojiye uygun ekipmanlar ve üst düzey deneyime sahip olan bir ekiple kusursuz bir dış mekan çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Dış Mekan Çekimi Nasıl  Video Haline Getirilir?

Dış mekan çekimleriniz bittikten sonra prodüksiyon aşaması gerçekleştirilmektedir. Prodüksiyon aşamasında montaj ve kurgu, çekimlerde oluşturulan görsellerin incelenmesi gerekmektedir. İnceleme sonucunda seçilen görüntüler projeyi en iyi şekle getirecek tarzda kurgulanır ve ses/müzik çalışmalarıyla video tamamlanır. İçeriğe ve projeye bağlı olarak graphichs tasarımlara ihtiyaç duyulabilir. Bu aşamada tasarım ekibi devreye girer ve görsel tasarım için çalışmalarını gerçekleştirir. Görseller motion graphichs tasarımcıları tarafından hareketlendirilir, montaj ve kurgu operatörleri videodaki en uygun yerlere yerleşimini sağlar.